Sfânta Liturghie și Te Deum la Catedrala patriarhală istorică: 12 ani de la întronizarea PF Patriarh Daniel

La Catedrala Patriarhală istorică a fost oficiată luni, 30 septembrie, Sfânta Liturghe de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române și un sobor de ierarhi, între care și Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului.

Sfânta Liturghie a fost oficiată cu prilejul împlinirii a doisprezece ani de la întronizarea PF Părinte Patriarh Daniel.

Sfânta Liturghie a fost urmată de un Te Deum oficiat ca mulțumire pentru binecuvântările revărsate asupra Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi clerului şi credincioşilor Bisericii Ortodoxe Române în cei 12 ani de patriarhat.

sursa: basilica.ro