Sfânta Lumină a fost adusă la Sibiu

1166

Sfânta Lumină de la Ierusalim a fost adusă în Sâmbăta Mare și la Sibiu. Sfânta Lumină a fost adusă cu un avion de mici dimensiuni de la Aeroportul Internațional „Henri Coandă” din București, unde a sosit de la Ierusalim delegația patriarhală condusă de Preasfințitul Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopei Bucureștilor, care a adus Sfânta Lumină în țară și a împărțit-o delegațiilor eparhiale.

La Aeroportul Internațional din Sibiu  a fost prezent Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, care a primit Sfânta Lumină și a împărțit-o preoților din protopopiate și din alte eparhii.

La Catedrala mitropolitană din Sibiu, ierarhul a oficiat o slujbă de mulțumire, a oferit Sfânta Lumină altor preoți și delegați, iar mai apoi a așezat-o pe Sfânta Masă, de unde va fi oferită credincioșilor la miezul nopții, la slujba Învierii.