Sfințirea Bisericii „Sfântul Andrei” din Oradea

1801

Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului a condus sobor de arhierei care a sfințit duminică, 10 iunie, Biserica „Sfântul Apostol Andrei” din Oradea. Alături de ierarh s-au aflat Preasfințitul Sofronie, Episcopul Oradiei, Preasfințitul Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, Preasfințitul Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfințitul Ignatie, Episcopul Hușilor, Preasfințitul Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, Preasfințitul Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei, Preasfințitul Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord și Preasfințitul Paisie, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei.

La final IPS Mitropolit Laurențiu a explicat credincioșilor prezenți în număr mare rânduiala liturgică a sfințirii unei biserici.

După târnosirea locașului de cult a urmat Sfânta Liturghie oficiată pe o scenă amenajată în apropierea bisericii.

Cu această ocazie, IPS Mitropolit Laurențiu a oferit Bisericii „Sfântul Apostol Andrei” din Oradea un fragment din moaștele Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei.

sursă foto: episcopiammsm.ro