Simpozion istorico-teologic despre tiparul bisericesc, la Sâmbăta de Sus

1782

Simpozionul naţional “Tiparul în Biserica Ortodoxă Română-între misiune şi necesitate”,organizat de Arhiepiscopia Sibiului, prin sectorul cultural, a început astăzi, 12 mai, la Academia Teologică a Mănăstirii “Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus, judeţul Braşov.

La deschiderea lucrărilor au fost prezenţi Preasfinţitul Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, pr. acad. prof. dr. Mircea Păcurariu, consilierul patriarhal pr. Nicolae Dascălu, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxe “Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu, pr. prof. univ. dr. Nicolae Chifăr, consilierul cultural din cadrul Arhiepiscopiei Sibiului, lect. univ. dr. Emanuel Tăvală şi numeroşii oaspeţi şi participanţi.

Mesajul de binecuvântare al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a fost transmis de pr. Nicolae Dascălu, iar PS Episcop Ilarion Făgărăşanul le-a urat bun-venit oaspeţilor şi a vorbit despre activitatea tipografică în Transilvania.

În cadrul acestui eveniment, părintele decan Nicolae Chifăr a prezentat lucrarea “Tiparul în Biserica Ortodoxă Română” a părintelui Mircea Păcurariu, volum apărut recent la Editura “Andreiana” a Arhiepiscopiei Sibiului. Prelegerea părintelui Mircea Păcurariu a prezentat succint cei cinci sute de ani de activitate tipografică a eparhiilor din spaţiul românesc.

Participanţii la simpozion au primit binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, care a prezentat referatul “Manuscrisele liturgice, precursoare ale cărţilor tipărite în Biserica românească” în cadrul sesiunii restrânse de comunicări.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ