Simpozion pastoral la Sibiu

793

În cadrul Zilelor Șaguniene 2016, Departamentul Educațional pentru Formare Continuă și Misiune, împreună cu Departamentul pentru Tineret din cadrul Arhiepiscopiei Sibiului, organizează joi, 8 decembrie, Simpozionul „Tinerii în comunitățile parohiale. Perspective pastorale în lucrul cu tinerii pentru prezent și viitor”. Simpozionul pastoral se adresează în special preoților parohi care se implică sau doresc să se implice mai mult în activități susținute cu tinerii. De asemenea, se adresează și studenților teologi. Prin interacțiunea cu preoții care deja desfășoară acțiuni constante cu tinerii, studenții pot percepe mai bine cadrul misionar în care vor putea activa ca preoți în comunitățile parohiale.

Simpozionul va începe la ora 10.00, în Sala Profesorală a Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu, în prezența Înaltpreasfințitului Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului.