Slujba așezării pietrei de temelie pentru biserica Unității Militare Centrul 42 Comunicații și Informatică de Sprijin Râșnov

717

Pe data de 01 septembrie 2018, în garnizoana Râșnov, în incinta Centrului 42 Comunicații și Informatică de Sprijin și Parohia V Râșnov, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului  împreună cu un sobor de preoți, a oficiat slujba de sfințire a pietrei de temelie a Bisericii „Sfântul Arhanghel GAVRIIL” ocrotitorul armei comunicații și informatică și „Sfântul ANDREI ȘAGUNA, Mitropolitul Transilvaniei”, moment de o înaltă însemnătate în viața spirituală a comunității.

Această construcție de cult va fi destinată desfășurării activității spiritual religioase în vederea înbunătățirii calității vieții, creșterii coeziunii de grup și satisfacerii cerințelor spiritual-religioase ale comunității locale formată din personalul armatei și membrii familiilor acestuia, personalul militar în rezervă și în retragere, precum și personalul civil care și-a desfășurat activitatea în armată, veterani și văduve de război, copii și tineri a căror familii au dificultăți materiale deosebite.