Slujba Prohodului Domnului la Catedrala mitropolitană din Sibiu

2439

Sute de credincioşi din Sibiu au participat în Vinerea Mare la slujba Prohodului Domnului săvârşită la Catedrala mitropolitană din oraş. Slujba religioasă a fost oficiată de un sobor de preoţi şi diaconi condus de Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului. Credincioşii au cântat prohodul împreună cu soborul slujitor şi corala “Timotei Popovici” a Catedralei mitropolitane, ţinând lumânări aprinse în mână şi rugându-se Mântuitorului Iisus Hristos pentru ajutor şi mântuire.

Credincioşii au participat la procesiunea cu Sfântul Aer în jurul Catedralei mitropolitane şi au ascultat cuvântul de învăţătură rostit de decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă “”Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu, pr. prof. univ. dr.  Nicolae Chifăr.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ