Slujba Prohodului Maicii Domnului oficiată la Mănăstirea „Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus

1496

Pelerinii veniți și în acest an la Mănăstirea „Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus, județul Brașov, pentru a participa la hramul așezământului monahal s-au rugat în ajunul praznicului și au cântat Prohodul Maicii Domnului împreună cu soborul slujitor condus de Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului. În sobor s-au aflat Preasfințitul Ilarion Făgărășanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, vicarul-administrativ al Arhiepiscopiei Sibiului, arhimandritul Ioachim Tomoiagă și starețul mănăstirii, arhimandritul Atanasie Roman.

Slujba Privegherii în cadrul căreia s-a cântat Prohodul Maicii Domnului a fost oficiată la altarul din pădurea apropiată de mănăstire, unde în ziua de hram vor fi oficiate Sfânta Liturghie și Sfântul Maslu.