Slujba Prohodului Maicii Domnului oficiată la Mănăstirea „Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus

Pelerinii veniți și în acest an la Mănăstirea „Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus, județul Brașov, pentru a participa la hramul așezământului monahal s-au rugat în ajunul praznicului și au cântat Prohodul Maicii Domnului împreună cu soborul slujitor condus de Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului. În sobor s-au aflat Preasfințitul Ilarion Făgărășanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, vicarul-administrativ al Arhiepiscopiei Sibiului, arhimandritul Ioachim Tomoiagă și starețul mănăstirii, arhimandritul Atanasie Roman.

Slujba Privegherii în cadrul căreia s-a cântat Prohodul Maicii Domnului a fost oficiată la altarul din pădurea apropiată de mănăstire, unde în ziua de hram vor fi oficiate Sfânta Liturghie și Sfântul Maslu.