Slujbe arhierești la Sâmbăta de Sus și Sibiu

1265

La cumpăna dintre ani, Preasfinţitul Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, s-a aflat în mijlocul obştii monahale de la Sâmbăta de Sus, unde începând cu seara de ajun, a oficiat slujba de Priveghere, apoi, aproape de miezul nopţii slujba de Te-Deum, rânduită de Sfântul Sinod a se săvârşi cu această ocazie, după care a ţinut un cuvânt de învăţătură credincioşilor prezenţi.

În dimineaţa primei zile a anului, Preasfinţia Sa a săvârşit slujba Sfintei Liturghii în biserica Parohiei Inferior II – Sibiu, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi din care a făcut parte şi Părintele paroh Cristian Vaida, secretar eparhial. La momentul potrivit, ierarhul a tâlcuit pericopa evanghelică, vorbind celor prezenţi despre viaţa şi activitatea Sf. Vasile cel Mare, dar şi despre importanţa sărbătorii Tăierii Împrejur a Domnului Nostru Iisus Hristos.

Autor: Adrian Nae