Slujire arhierească la Mănăstirea „Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus

1503

În duminica a 3-a după Rusalii, Preasfinţitul Ilarion Făgărăşanul, Episcopu-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, s-a aflat în mijlocul obştii monahale de la Mănăstirea „Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus, județul Brașov, unde a săvârşit Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi din care a făcut parte şi stareţul mănăstirii, protos. Atanasie Roman.

În cadrul Sfintei Liturghii, teologul Florin-Mihai Paşca a fost hirotonit diacon pe seama Parohiei Recea, Protopopiatul Făgăraş II.

La vremea cuvenită, Preasfinţitul Ilarion a tâlcuit celor prezenţi Evanghelia duminicii în care s-a vorbit despre grijile vieţii, arătând celor prezenţi dragostea şi purtarea de grijă a lui Dumnezeu pentru făpturile Sale, dar mai ales pentru coroana creaţiei, care este omul.

La final, mulţime de copii şi credincioşi s-ai împărtăşit cu Trupul şi Sângele Domnului, primind din partea Preasfinţitului şi câte o iconiţă cu chipul Sfântului Ioan Botezătorul.

Autor: Adrian Nae