Slujire arhierească la Mănăstirea Turnu Roşu

3405

În Duminica migranţilor români, a 9-a după Rusalii, când Biserica Ortodoxă pomeneşte Minunea umblării pe mare, Preasfinţitul Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” de la Turnu Roşu, judeţul Sibiu, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, dintre care amintim pe protos. Petroniu Tănase, stareţul mănăstirii.

La momentul potrivit, Preasfinţitul Părinte a tâlcuit celor prezenţi Evanghelia Duminicii, explicând în acelaşi timp, de ce Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a ales ca în această Duminică să cinstească pe toţi românii din afara graniţelor ţării. La final, a fost oficiată slujba parastasului pentru toţi ctitorii şi binefăcătorii mănăstirii, urmat de o agapă frăţească la care au participat toţi credincioşii prezenţi.

Autor: Adrian Nae