Slujire arhierească la Sibiu

684

În Duminica XXVII – a după Rusalii, credincioşii Parohiei Ştrand-Sibiu au avut marea bucurie de a-l avea în mijlocul lor pe Preasfinţitul Părinte Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, care a săvârşit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa a hirotonit în treapta diaconiei pe tânărul teolog Aurelian Ciobotaru. La momentul potrivit, Preasfinţitul Părinte Ilarion a rostit un frumos cuvânt de învăţătură, tâlcuind credincioşilor prezenţi pericopa evanghelică de la Luca, în care se descrie vindecarea femeii gârbove.

 La finalul slujbei ierarhul a transmis cuvântul de binecuvântare al Înaltpreasfinţitului Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, apoi a miruit credincioşii prezenţi, dăruind fiecăruia o iconiţă cu chipul Sfântului Ierarh Nicolae.