Slujiri arhierești în Arhiepiscopia Sibiului

1096

Preasfințitul Ilarion Făgărășanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, a liturghisit la sărbătoarea Sfântului Efrem cel Nou în Parohia Alămor, Protopopiatul Săliște, județul Sibiu. Biserica parohială din Alămor și-a sărbătorit al doilea hram , iar alături de ierarh s-au aflat mai mulți preoți și diaconi, între care și protopopul de Săliște, Petru-Toader Damian.

În cadrul Sfintei Liturghii teologul Horațiu Ilie Barac a fost hirotonit diacon.

La sfârșit,  PS Episcop Ilarion i-a miruit pe credincioși și le-a împărțit iconițe.

În Duminica a IV-a după Paști, PS Episcop Ilarion a săvârșit Sfânta Liturghie alături de protopopul de Făgăraș 1, Marius Corlean și multi preoți din parohiile învecinate, la capela Seminarului Teologic ,,Sf. Ioan Evanghelistul” din Făgăraș, județul Brașov. Sfânta Liturghie a fost săvârșită în altarul de vară. În cadrul Sfintei Liturghii, tânărul teolog Florin Bălășcuță a fost hirotonit diacon.