Slujiri arhiereşti în Ţara Făgăraşului

765

Preasfinţitul Părinte Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului a săvârşit Sfânta Liturghie Miercuri, 1 noiembrie, în ziua prăznuirii Sfinţilor Doctori fără de arginţi Cosma şi Damian, în biserica Spitalului Municipal din Făgăraş care şi-a sărbătorit cu această ocazie hramul principal. Alături de Preasfinţia Sa, s-a aflat părintele Protopop Marius Corlean al Protopopiatului Făgăraş 1, părintele Lucian Bârsan, parohul locului şi alţi slujitori ai sfintelor altare din Municipiu.

În Duminica a 22-a după Rusalii, Preasfinţitul Ilarion Făgărăşanul s-a aflat în mijlocul obştii Mănăstirii „Sfântul Apostol Andrei” din Berivoi, județul Brașov, unde a săvârşit Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi din care au făcut parte protos. Iosif Toma, duhovnicul Mănăstirii şi preoţi slujitori din parohiile învecinate.

În cadrul Sfintei Liturghii, teologul Vasile Purece a fost hirotonit diacon iar sora Mihaela a fost tunsă ca rasoforă, primind numele de Macrina.

La final, Preasfinţitul Ilarion Făgărăşanul a adresat un cuvânt de învăţătură şi a miruit credincioşii prezenţi.

Autor: Adrian Nae