Slujiri arhierești la Nocrich și Cârțișoara, județul Sibiu

948

Preasfințitul Ilarion Făgărășanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului a liturghisit în prima duminică din post la Mănăstirea ,,Nașterea Maicii Domnului”  Nocrich, județul Sibiu. Ierarhul a liturghisit alături de preotul slujitor al mănăstirii, a rostit un cuvânt de învățătură, explicând obștii monahale și credincioșilor  prezenți Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina. La sfârșit a miruit credincioșii prezenți și le-a dăruit câte o iconiță.

La praznicul Intrării în biserică a Maicii Domnului PS Ilarion Făgărășanul a oficiat Sfânta Liturghie la Mănăstirea ,,Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cârțișoara, județul Sibiu. În cuvântul de învățătură, Părintele Episcop a prezentat obștii monahale și credincioșilor prezenți viața Maicii Domnului.

La sfârșit, ierarhul a transmis cuvântul de binecuvantare al Înaltpreasfințitul  Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului.