Slujiri arhierești la Sibiu și Făgăraș

Preasfințitul Ilarion Făgărășanul, Episcopul-vicar al al Arhiepiscopiei Sibiului, a liturghisit sâmbătă, 7 octombrie, la Catedrala Mitropolitană din Sibiu. În cadrul Sfintei Liturghii ierarhul l-a hirotonit diacon pe tânărul teolog  Alin-Mihai Boboc.

Duminică, 8 octombrie, PS Ilarion Făgărășanul a liturghisit în Parohia Făgăraș-Galați, Protopopiatul Făgăraș I, alături de protopul Marius Corlean și de preoții parohi.

În cadrul Sfintei Liturghii tănarul Florin Viorel Popa a fost hirotonit diacon. Părintele Episcop

a rostit un cuvânt de învățătură, explicând pericopa evanghelică. La sfârșit i-a miruit pe credincioși și le-a transmis binecuvântarea Înaltpreasfințitului Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului.