Spectacol aniversar la Cisnădie

1138

La ceas aniversar al Centenarului Marii Uniri, sărbătorind paşii făcuţi în istorie ca neam, devenirea noastră ca popor, jertfa celor ce ne-au ajutat să fim azi una, Biserica „Sfânta Treime” din orașul Cisnădie, județul Sibiu, prin intermediul Coralei „Harmonia” a locașului de cult condusă de doamna dirijor Maria-Magdalena Schneider, a susţinut un spectacol de muzică, dans şi poezie patriotică.

Evenimentul s-a suprapus cu sărbătorirea celor nouă ani de existenţă a corului şi a celei de-a treia ediţie a Spectacolului de muzică şi poezie „Cântec şi suflet”. Spectacolul susţinut în curtea bisericii i-a avut ca invitaţi pe unii dintre cei care slujesc cultura şi tradiţia neamului românesc în Cisnădie: poeţii Gheorghe Stoica, Maria Popa, Katy Şerban, cântăreaţa Claudia Olariu, prof. Ioan Sturzu, prozatorul Constantin Buduleci, tânărul pictor şi scriitor Cosmin Bedereagă, precum şi două clase de copii de la Şcoala Generală nr. 3 din Cisnădie însoţite de învăţătoarele Neli Eremeev şi Raveca Conţiu în colaborare cu Corina Grecu.

Colectă pentru copiii defavorizați

Spectacolul s-a desfăşurat pe fundalul unui poem istoric – Copacul „Celor mai viteji” (Aşchii de istorie carpatină) – aranjamentul poetului cisnădian Gheorghe Stoica – cu alternanţă de cântece şi dans tradiţional. În final, participanţii au primit diplome şi flori, iar copiii, alături de părinţi, s-au bucurat de un epilog plăcut. Toţi cei prezenţi au avut ocazia să viziteze în Centrul parohial o expoziție alcătuită din picturile artistului Cosmin Bedereagă şi din operele grafice ale unui artist special, tânărului Gabriel Ilie Popa. Evenimentul a avut şi o latură filantropică, cu această ocazie organizându-se o colectă în vederea strângerii de fonduri vizând achiziţionarea de treninguri pentru copiii de la Centrul de zi „Arca lui Noe”.