Spectacol de Crăciun la Părău, județul Brașov

1454

Comuniune liturgică și colaborare cultural-tradițională la Părău.

          O mulțime de credincioși au participat  în ziua de Crăciun la Sfânta Liturghie oficiată în biserica parohială din localitatea Părău, Protopopiatul Făgăraș I, județul Brașov. Mulți copii și tineri s-au împărtășit și au colindat.  Ceata de feciori din sat a interpretat colindul tradițional.

După  Sfânta Liturghie, întrega suflare s-a deplasat la Căminul Cultural din localitate și a participat la Spectacolul de Crăciun intitulat sugestiv „Astăzi s-a născut Hristos”.

Evenimentul a fost organizat la initiativa preotului paroh de Primăria Comunei Părău, Parohia Ortodoxă Părău și Ansamblul de dansuri populare „Dor Părăian”.  Scopul spectacolului a fost acela de a aduna la un loc întreaga comunitate, de a ieși din izolare și de a promova cultura tradițională.   Manifestarea care a fost pregătită cu multă atenție a avut un real succes, munca organizatorilor fiind apreciată cu ropote de aplauze.  Programul spectacolului a fost unul variat.  Două piese de teatru în versuri, respectiv „Irozii” de Titus Popovici  și ”Datini și obiceiuri de iarnă”, au fost puse în scenă de copiii și tinerii care participă săptămânal la programul catehetic „Hristos împărtășit copiilor”.  Colindele interpretate de corul copiiilor și tânăra interpretă Paula Comaniță au sensibilizat auditoriul, iar dansurile populare jucate de membrii ansamblului, coordonați de domnul instructor Buta Silviu, au animat întrega audiență.  Cu toții au simțit că Nașterea Domnului este sărbătoarea întregii comunități, familia ce mare adunată în jurul pruncului Iisus venit în lume pentru noi și că spiritul Crăciunului înseamnă sensibilitate, fraternitate, solidaritate, familie, bunătate, omenie, dărnicie, comuniune și grijă deosebită pentru educarea tinerei generații în lumina valorilor și a credinței neamului nostru.

Toți copiii participanți au primit din partea Primăriei Comunei Părău reprezentată de domnul primar Popeneciu Mihai-Liviu produse de patiserie și dulciuri, iar, la final, prin grija părinților, toți copiii implicați în spectacol au luat masa împreună la Așezământul bisericesc „Moștenire Părăiană” aflat sub purtarea de grijă a parohiei.

Autor: pr. Laurențiu Urian