Spectacolul „Cântați cu noi Marea Unire” la Biserica „Sfântul Nicolae” din Cisnădie

540

Un grup de copii integrați în programul Asociației „Speranță și Zâmbet”, coordonat de doamna Eugenia Czenter, a susținut duminică, 2 septembrie, un spectacol artistic. Spectacolul a avut loc în curtea Bisericii „Sfântul Nicolae” din orașul Cisnădie, județul Sibiu, după Sfânta Liturghie.

Programul artistic intitulat „Cântați cu noi Marea Unire” a fost precedat de cuvântările de deschidere ale preoților parohi Laurențiu Broscățeanu și Nicolae Vintilă. După cum a afirmat doamna Eugenia Czenter, copiii care au participat la programul de vară al asociației menționate (care a inclus diferite activități extrașcolare, excursii, tabere) s-au pregătit temeinic pentru a susține acest concert în diferite locuri publice, începând cu susținerea lui la biserica amintită (2 septembrie) și bineînțeles încheind acest proiect tot aici, pe data de 6 decembrie, când copiii vor fi răsplătiți pentru eforturile lor de asociație și de biserică. Trebuie menționat faptul că acești copii provin din familii cu situații materiale precare. De asemenea, toate costumele pe care le-au purtat la acest spectacol sunt cusute manual de către coordonatorii Asociației „Speranță și Zâmbet” Cisnădie. La sfârșitul concertului, pr. Laurentiu Broscățeanu a mulțumit copiilor și nu în ultimul rând doamnei Eugenia Czenter, inima acestui proiect măreț.