Studenții teologi și corul Protopopiatului Sibiu au colindat în Catedrala mitropolitană

907

Studenții Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu au susținut marți, 19 decembrie, tradiționalul concert de colinde în Catedrala Mitropolitană din Sibiu.

Corul studenților a interpretat colinde tradiționale românești, din repertoriul internațional, precum și imnuri religioase specifice acestei perioade dinaintea praznicului Nașterii Domnului.

Studenții au fost dirijați de pr. prof. univ. dr. Vasile Grăjdian, pr. lect. univ. dr. Sorin Dobre și pr. lect. univ.dr. Dan Alexandru Streza. La concert au fost prezenți Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, decanul facultății sibiene, pr. prof. univ. dr. Nicolae Chifăr, prodecanul instituției, pr. prof. univ. dr. Aurel Pavel, consilierul cultural eparhial, pr. lect. univ. dr. Emanuel Tăvală, protopopul de Sibiu, Ioan Coșa și slujitori ai Catedralei mitropolitane. Credincioșii au participat în număr mare la concertul studenților, după care au audiat un concert de colinde al preoților din Porotopopiatul Sibiu, dirijați de pr. Alexandru Szasz.

IPS Mitropolit Laurențiu i-a felicitat pe studenți și pe preoți și a vorbit despre frumusețea acestei perioade încărcate de spiritualitate.

Următorul concert de colinde din acest an de la Catedrala mitropolitană din Sibiu va avea loc duminică, 24 decembrie, de la orele 17.00, când va interpreta colinde corul „Timotei Popovici” al locaşului de cult.