Sute de credincioși din Sibiu au cântat Prohodul Domnului

1004

Catedrala mitropolitană din Sibiu a fost arhiplină în Vinerea Mare când s-a oficiat slujba Prohodului Domnului. Soborul de preoți și diaconi a fost condus de Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului. Cele trei stări ale Prohodului au fost cântate de soborul slujitor, Corala „Timotei Popovici”, dirijată de pr. Dan Alexandru Streza și grupurile de credincioși adunate în jurul Sfântului Epitaf așezat în mijlocul locașului de cult. Cu lumânări aprinse în mâini, credincioșii au cântat Prohodul Mântuitorului Iisus Hristos, iar mai apoi au mers în procesiune alături de soborul de preoți în jurul Catedralei mitropolitane.

La intrarea în Catedrala mitropolitană, credincioșii au trecut pe sub Sfântul Epitaf și s-au închinat.

În Sâmbăta Mare, credincioșii din Sibiu vor aștepta la ceas de seară Sfânta Lumină adusă de la Ierusalim la București, iar de pe aeroportul din capitală va fi adusă și în cetatea transilvăneană spre a fi împărțită la miezul nopții.