Tabără pentru copii la Seliștat, judetul Braşov

1892

În cadrul celei de-a doua ediţii a Proiectului „Educaţie, cultură şi tradiţii în comuna Jibert”, în perioada 16-18 august s-a desfăşurat o tabără de pictură icoane pe lemn la Seliștat, judeţul Braşov, intitulată „Icoana-oglinda sufletului”. Dacă anul trecut copiii au pictat icoane pe sticlă, anul acesta 50 de copii au pictat icoane pe lemn în cadrul acestui proiect.

La ediția din acest an au participat copii proveniţi din parohiile parteneriatului catehetic-educativ dintre Parohia Jibert, Parohia Văleni şi Parohia Viscri. Copiii au fost coordonaţi de preotul Iulian Ungureanu de la Parohia Jibert, preotul Claudiu  Popa de la Parohia Văleni, preotul Gheorghe Rășoiu de la Parohia Viscri, dl.înv. Bogrdan Brăgău şi d-na. înv. Florina Vaida.

„În după-amiază primei zile copiii au creionat modelele icoanelor pe blatul de lemn special preparat. Seara, după cină, programul a continuat cu diverse jocuri distractive: mimă, karaoke, cultură generală. A doua zi după micul dejun, copiii au continuat activitatea  pictării icoanelor prin aplicarea de culoare, după aceasta copiii au desfășurat diverse activităţi sportive: fotbal, trambulină, topogan, leagăne. După masa de prânz, programul a continuat cu o drumeţie în pădure, unde dl.înv. Bogdan Brăgău a expus câteva gânduri despre natura înconjurătoare. Seara a continuat cu o drumeţie de recunoaştere a satului Seliștat, iar activităţile noastre s-au încheiat  cu un foc de tabără, în jurul căruia copiii au cântat şi au dansat. Mulţumim Consiliului Judeţean Braşov şi Primăriei Jibert pentru tot sprijinul, fără de care nu s-ar fi putut realiza bucuria din sufletul copiilor, cei care au fost beneficiarii principali ai acestui proiect”, ne-a spus părintele Iulian Ungureanu.

Proiectul „Educaţie, cultură şi tradiţii în comuna Jibert” a fost finanţat de Consiliul Judeţean Braşov şi Primăria Comunei Jibert.