Piesă de teatru pentru copiii din Bârghiș, județul Sibiu

548

Asociația Filantropia „Sfântul Nicolae” din Sibiu-Parohia Turnișor 1, în colaborare cu Parohia Bârghiș, prin implicarea preotului paroh Horia Stanciu, a desfășurat în data de 1 iulie o activitate din cadrul Proiectului „Vine teatrul la voi”. La această activitate au participat mai mulți copii din localitatea Bârghiș, județul Sibiu, alături de părinții și bunicii lor. Spectacolul de teatru s-a desfășurat într-un cort, pentru crearea unui mediu interactiv și atractiv, amplasat în curtea bisericii din Bârghiș. Piesa pusă în scenă a fost „Cenușăreasa”. Totodată, copiii au fost încurajați ca în perioada vacanței de vară să folosească timpul implicându-se în activitățile desfășurate de parohie și au fost îndemnați spre lectură. În acest sens toți copiii participanți au primit cărți cu povești și dulciuri.

Această activitate a fost cofinanțată de Consiliul Județean Sibiu, prin Agenda Culturală 2018.

Autor: pr. Ciprian Creangă