Concursuri

Concursul Naţional de Creaţie „Icoana şi Şcoala mărturisirii”

Concursul Național de Creație Icoana şi Şcoala mărturisirii este organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, de Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice, în perioada 1decembrie 2016 – 21 mai 2017.

Concursul se adresează copiilor, preoților și profesorilor de Religie implicați în Programul naţional cateheticHristos împărtășit copiilor, precum și celor care se ostenesc la catedră sau la amvonul Bisericii, urmărind să educe copiii pentru a-și construi un viitor în care viața să fie trăită în deplinătatea ei.

Secţiunile concursului sunt menite să îi ajute pe elevii participanți să își descopere, prin activități de creație, noi aptitudini, să își formeze deprinderi, să promoveze practici noi privind învățarea şi să realizeze schimbul de experiență între copii.

Descarcă de aici conceptul concursului: