Proiectul „Împreună pentru tineri: Şcoala şi Biserica”

• Alături de familie şi cercul de prieteni, Biserica şi Școala sunt spaţiile principale unde majoritatea tinerilor îşi modelează chipul.

• Conştiinţa apartenenţei la un grup creştin, constituie pilonul de rezistenţă în confruntările spirituale inevitabile din adolescenţă.

• Formarea unui grup de tineri cu o activitate constantă şi neîntreruptă asigură împlinirea a cel puţin trei nevoi existenţiale acute specifice tinerilor: joaca, împrietenirea şi dezvoltarea personală.

• Acest obiectiv odată îndeplinit, ne rugăm ca Dumnezeu să-i transforme pe aceştia în fermentul cel bun al Bisericii Ortodoxe Române.

afis departamentul tineret

Atelierul de pictură

Te poţi forma ca pictor iconar şi poţi descoperi posibilitatea de a picta icoane fără a avea un talent artistic special.

Contact: Maria Fulea, pictor iconar, tel: 0765217349 şi Claudia Onea, tel. 0756327999.

Unde și când? – Săptămânal, la Facultatea de Teologie „Andrei Şaguna” şi la Liceul „Carol I”.

Atelierul de muzică

Vei putea cânta colinde, cântece tradiţionale şi imnuri religioase, făcând parte dintr-un grup vocal-instrumental.

Contact: Călin Hăndăbuţ, prof. Ion Chiş şi Marius Tofan, tel: 0746628482

Unde și când? – Săptămânal, la Facultatea de Teologie „Andrei Şaguna”.

Atelierul de teatru

Vei dezvolta abilităţi de a vorbi în public şi te vei putea implica în piesele de teatru ale trupei „Perla”.

Contact: prof. Daniel Toader, tel: 0756150589

Unde și când? – Săptămânal, la Colegiul Agricol.

Atelierul de sport

Te vei putea recrea prin sportul preferat împreună cu prietenii într-un mediu sigur.

Contact: prof. Ciprian Spătaru, tel: 0728233547

Unde şi când? – În funcţie de activitate.

Atelierul de film

Te vei bucura de cele mai bune filme, beneficiind de discuţii cu un regizor de film.

Contact: Mirona Tatu, tel: 0744597409

Unde şi când? – Lunar, la Facultatea de Teologie „Andrei Şaguna”.

Atelierul de creaţie artizanală

Te vei mira de ce se poate face din obiecte care aparent sunt nefolositoare.

Contact:

prof. Milea Ana, contact: 0746 784 032

prof. Paraschiva Muntean, tel: 0741011429

Unde şi când? – Săptămânal, la Colegiul „C. Noica” sau la Colegiul Pedagogic „Andrei Şaguna”.

Atelierul de sănătate

Vei putea să-ţi clarifici nelămuririle privitoare la importanţa nutriţiei şi funcţionarea organismului uman.

Contact: dr. Nicolae Rădulescu, tel: 0740063549

Unde și când? – Lunar, la Facultatea de Teologie „Andrei Şaguna”.

Acţiuni social-filantropice

Vei trăi bucuria de a dărui din ceea ce ai sau din ceea ce poţi face.

Contact: prof. Elena Drăgan, tel: 0743829298

Unde și când? – Lunar, unde este nevoie.

Acţiuni ecologice

Vei contribui la păstrarea şi îngrijirea mediului înconjurător şi vei planta pomul tău.

Contact: prof. George Căbaş, tel: 0743855518

Unde și când? – Trimestrial, în Sibiu şi împrejurimi.

Tabere şi excursii

Drumeţiile şi natura sunt cadrul ideal pentru crearea de noi prieteni.

Contact: diac. Marius Tofan, tel. 0746628482, prof. Carmen Jinariu, tel. 0743 178 517

prof. Adriana Dorca, tel. 0721 045 263.