Tradiţionalul concert de colinde al Corului Catedralei mitropolitane din Sibiu

465

Corala „Timotei Popovici” a Catedralei mitropolitane din Sibiu a susţinut în seara Duminicii dinaintea Crăciunului tradiţionalul concert de colinde. În Catedrala mitropolitană au fost prezenţi grupuri de credincioşi veniţi să asculte tradiţionalele colinde româneşti interpretate armonios de Corala „Timotei Popovici”, dirijată de pr. lect. univ. dr. Dan Alexandru Streza. La concert a fost prezent Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, vicarul-administrativ al Arhiepiscopiei Sibiului, arhimandritul Ioachim Tomoiagă, decanul şi prodecanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu, pr. prof. univ. dr. Nicolae Chifăr, respectiv pr. prof. univ. dr. Aurel Pavel, precum şi alţi slujitori ai locaşului de cult.

Concertul a fost deschis ca de fiecare dată cu troparul Naşterii Domnului, după care au fost interpretate 14 colinde armonizate pe patru voci, dintre care amintim: „Bună dimineaţa la Moş Ajun”, „O, ce veste minunată”, „Domnuleţ şi Domn din cer”, „Trei crai”, „Sara Crăciunului nost”.

La finalul concertului IPS Mitropolit Laurenţiu i-a binecuvântat şi felicitat pe coriştii Catedralei mitropolitane şi le-a mulţumit pentru efortul depus în fiecare duminică şi sărbătoare de a înfrumuseţa sfintele slujbe.

„Am trăit împreună în această săptămână mai multe întâlniri de acest fel pe care le-am considerat ca nişte examene pe care le-au dat copiii noştri, formaţiile noastre corale, studenţii noştri teologi şi iată, acum, Corala Catedralei care, în fiecare duminică şi în fiecare sărbătoare încununează slujbele noastre. Suntem recunoscători şi suntem mulţumitori tuturor care ostenesc în această corală. Au făcut progrese mari şi au reuşit să ne poarte prin cele 14 colinde interpretate, prin toată istoria aceasta a evenimentului sfânt al Naşterii Domnului”, a spus ierarhul.