Un centru social pentru copii a fost inaugurat la Vurpăr

2168

Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului a oficiat Sfânta Liturghie în Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi în Biserica “Sfântul Nicolae” din Parohia Vurpăr, Protopopiatul Sibiu. Cu ocazia vizitei pastorale, ierarhul a sfinţit şi inaugurat Centrul social “Sfântul Ierarh Andrei Şaguna” din parohie.

În soborul slujitor s-au aflat consilierul social din cadrul Arhiepiscopiei Sibiului, pr. Ciprian Cândea, protopopul de Sibiu, Ion Coşa, parohul Eugen Marin şi alţi slujitori ai sfintelor altare.

Ierarhul a tâlcuit Evanghelia citită la Sfânta Liturghie, iar la final l-a hirotesit iconom stavrofor pe preotul paroh. Părintele Mitropolit a oferit distincţia “Crucea şaguniană pentru laici” domnului Ioan Albescu, iar Adunarea şi Consiliul parohiale, Primăria comunei şi alţi binefăcători au primit acte de cinstire.

În centrul social de la Vurpăr, peste 60 de copii vor primi asistenţă social şi ajutor material, şi vor avea posibilitatea să participe la activităţi catehetice şi educative.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ