Vernisaj și lansare de carte la Rășinari, județul Sibiu

622

Ediția a II-a a Proiectului „Generații de … rouă, în Rășinari“ a debutat  miercuri 12 iunie, cu prima dezbatere publică organizată de Asociația „Ecomuzeul Regional” Sibiu, Școala „Octavian” Goga Rășinari și Asociația „Arta Ardeleană”, manifestare finanțată de Consiliul Local și Primăria Rășinari prin Agenda Culturală 2019 a comunei Rășinari.

Evenimentele au debutat prin vernisajul expoziției concursului școlar de fotografie organizat în acest an pe patru teme: o troiță (premiul I – Cruciatu Carla, II – Bozdoghină Vlad, III – Crețoiu Natalia); o casă monument istoric din Rășinari (I – Chirilă Raluca, II – Maier Cristian, III – Crețoiu Natalia), familia fotografului (I-Berindei George, II – Maier Cristian, III – Bleaza Daniel), o cruce din cimitirul local (I- Bleaza Bogdan, II – Vîju Florin, III – Urdea Alexandra). Concursul de fotografie desfășurat în perioada mai – iunie a suscitat interesul elevilor din școală, la dezbaterea publică participând majoritatea finaliștilor și toate cadrele didactice, doamnele învățătoare și profesoare etalând cu mândrie frumoasa ie tradițională. Cu această ocazie s-a inaugurat noul Centru de Informare și Documentare, moment festiv deschis prin Imnul României, invitații fiind plăcut surprinși de grija prin care gazda întregii manifestări, doamna director dr. Daniela Secu a ținut să demonstreze ospitalitatea rășinărenilor.

Deschizând manifestarea, primarul Bogdan Bucur a subliniat importanța evenimentelor culturale pentru formarea tinerelor generații, preluând – cu această ocazie – primele trei tăblițe poetice din viitorul traseu turistic al comunei: „Pe urmele lui Octavian Goga“.

„Troițele Rășinariului”

Partea a doua a manifestării a reprezentat-o lansarea lucrării editată de Casa de Presă și Editură TRIBUNA “Troițele Rășinariului“, autorii Valerie Deleanu și Adrian Stoia fiind comparați de pr. conf. Constantin Necula cu „doi oameni plini de dragostea căutării iconografiei satului românesc care au adăstat, la vremea de noapte de acum, la răscrucile de sens creștin ale Rășinariului“. Părintele Necula a semnat prefața lucrării, ținând să fie prezent la întreaga manifestare, fiind înconjurat cu multă căldură și dragoste de toți cei prezenți, elevi, cadre didactice și invitați, animând atmosfera cu vorbe de duh, izvorâte din cunoașterea profundă a realităților contemporane. Autorii au prezentat atât efortul repertorierii, ce vine în completarea primei mari lucrări „Troițele din Mărginimea Sibiului. Parte uitată a patrimoniului cultural sibian”, Adrian Stoia (Editura Andreiana, 2017) cât și bogăția acestora, Rășinariul fiind comuna cu cele mai multe troițe din Mărginime, zestre ce reprezintă o mărturie inestimabilă a credinței ortodoxe a celor ce locuiesc pe aceste meleaguri unde s-au zămislit “bisericile în miniatură“ (pr. Nicolae Jianu).

 Prof. univ. dr. Ilie Moise și cercetătoarea Ana Grama au vizitat școala monument istoric, apreciind eforturile profesorilor de a organiza astfel de evenimente, cuvintele de apreciere fiind adresate și autorilor lucrării, albumul color fiind unicat în România la nivelul unei comune, fiecare troiță fiind prezentată științific (amplasare, vechime, tipologie, planimetrie, elevație, stare de conservare, scală valorică, referințe bibliografice, cercetare). De altfel, toți participanții, atât în plen cât și în discuțiile care au continuat după închiderea manifestării au subliniat importanța lucrării lansate, fiind încurajați autorii să-și continue cercetarea, județul Sibiu păstrând multe troițe, fiecare cu povestea ei, mai mult sau mai puțin cunoscută.

Felicităm elevii, profesorii care i-au îndemnat să participe la concursul școlar și – nu în ultimul rând – pe autorii lucrării: Valerie Deleanu și Adrian Stoia, care au fost invitați și în toamnă la etapa a II-a a manifestării, la expoziția concurs de pictură organizată pe cele opt categorii de generații.

Toate generațiile ar trebui să descopere patrimoniul și identitatea locală și să nu uite cuvintele înțelepte ale lui Voltaire: „Cine nu are duhul vârstei sale, are toată nenorocirea acestei vârste!”.

Autor: Marius Halmaghi