Zi de sărbătoare la Păuca

1994

După doi ani de la punerea pietrei de temelie pentru o nouă biserică în parohia Păuca, judeţul Sibiu, s-a săvârșit duminică, 14 august, Sfânta Liturghie în nou locaş de cult al comunităţii. Slujba religioasă a deschis sărbătoarea „Fiii Satului-ediția 2016ˮ şi s-a oficiat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului. Sărbătoarea comunității din Protopopiatul Sălişte a debutat astfel așa cum se cuvine, prin a-I

mulțumi Bunului Dumnezeu și Preacuratei Sale Maici pentru toate binefacerile date comunităţii și pentru ajutorul primit în aceşti ani. S-a evidențiat totodată efortul susținut al administrației locale reprezentată de domnul primar Nicolae Dancu dar și al diferiților fii ai satului pentru edificarea acestui nou locaș de cult, oferindu-se diploma 0de cinstire din partea consiliului parohial. La Sfânta Liturghie au participat preoții din parohiile vecine precum și diferiți invitați.

Autor: Pr. Horia Stanciu