„Zilele dăruinței” la Brașov

421

În perioada 5-12 septembrie s-a desfășurat la Brașov Campania „Zilele Dăruinței”. Campania s-a desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului și cu sprijinul protopopului de Brașov, Dănuț-Gheorghe Benga și a fost inițiată de Asociația „Sfântul Ierarh Luca al Crimeei” din Brașov prin Centrul Cultural „Sfântul Ierarh Luca al Crimeei” și „Sfântul Ierarh Andrei Șaguna” din Brașov. Astfel, câteva familii nevoiașe din localitățile Brașov și Mărcuș au primit daruri constând în alimente și produse de igienă (săpun, pastă de dinți, detergent), iar una dintre familii a primit și mobilă în dar, donație de la o altă familie generoasă.

De asemenea, voluntarii Centrului amintit au ajuns în primele zile de școală la câțiva copii din localitățile Racoș, Brașov și Mărcuș cu ghiozdane, rechizite și toate cele necesare pentru începerea noului an școlar. Pe lângă daruri, elevii au primit cărți de rugăciuni și iconițe cu cei doi sfinți ocrotitori ai Centrului.

Autor: pr.lect. dr. ing. Ciprian Nistor