Zilele hramului Seminarului Teologic Ortodox „Dumitru Stăniloae” din Braşov

1349

Elevii și profesorii Seminarului Teologic Ortodox „Dumitru Stăniloae” din Braşov și-au sărbătorit ocrotitorul, pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie. Cu acest prilej, încă din luna septembrie a acestui an, au avut bucuria de a primi un oaspete de seamă, pe arhimandritul Nikodimos Kabarnos, mare protopsalt şi profesor de cânt bizantin. Părintele Nikodimos a susţinut o conferinţă despre teologia muzicii bizantine şi a exemplificat într-un mic recital cele expuse teoretic.

Zilele hramului au debutat cu Sfânta Liturghie, săvârșită joi, 24 octombrie, iar vineri, 25 octombrie, au fost oficiate un Te Deum şi parastasul pentru profesorii, elevii şi ostenitorii Seminarului, adormiţi în Domnul. Soborul slujitor a fost condus de protopopul Braşovului, părintele Dănuț-Gheorghe Benga.

La final, părintele protopop a evidenţiat exemplul de credinţă şi curaj al marelui mucenic, model de urmat pentru orice creştin şi orice tânăr elev seminarist.

Au mai vorbit directorul Liceului Pedagogic din Braşov, dl. prof. Niculae Cioc şi coordonatorul Seminarului Teologic din Braşov, părintele Ionuţ-Marcel Pop.

După serviciul religios, elevii seminarişti, împreună cu profesorii şi invitaţii, au luat parte la câteva ateliere informale şi formatoare, între care cercul de istorie a Seminarului din Braşov, cercul pentru simpozionul Satului şi Tradiţiilor româneşti, cercul sportiv ş.a.

 

Autor: pr. Teodor-Ionuţ Ploscaru