Ziua Copilului, sărbătorită la Tălmaciu

Copiii din Parohia Tălmaciu I, județul Sibiu, au fost sărbătoriți de Ziua Copilului. Copiii au participat la Sfânta Liturghie oficiată în Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae ”, ca mulțumire pentru această zi. Apoi, elevii Școlii Generale nr. 1 din orașul sibian au participat la carnavalul organizat în cinstea acestui eveniment .

Elevii Liceului Tehnologic „Johannes Lebel” din orașul Tălmaciu au participat la competiția de handbal „Cupa 1 Iunie ”. Acest eveniment s-a desfășurat prin implicarea celor trei instituții locale: Biserica, Școala și Primăria. Copiii participanți la „Cupa 1 Iunie” au primit cupe, diplome și medalii.

Acest eveniment a fost susținut de domnul profesor Dan Lucian Sitterli de la C.S.Ș. Sibiu, Direcția Silvică Sibiu , S.C. Simpa S.A. Sibiu și S.C. VITOȘA S.R.L. Tălmaciu.

Autor: pr. Ilie Gusan