Ziua Copilului, sărbătorită la Tălmaciu

1175

Copiii din oraşul Tălmaciu, judeţul Sibiu, au sărbătorit pe 1 iunie Ziua Copilului prin mai multe activităţi sportive şi recreative. Activităţile au fost organizate de Parohia Talmaciu I, în parteneriat cu Protopopiatul Avrig, cu Liceul “Johannes Lebell” din oraş şi cu Primăria Tălmaciu.

La sărbătoarea copiilor din Tălmaciu a fost prezent şi protopopul de Avrig, Vasile Gafton, care a a transmis copiilor mesajul de binecuvântare al Înaltpreasfinţitului Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului.

Cei mici au fost răsplătiţi de organizatori la finalul activităţilor cu diploma şi daruri pregătite pentru această  zi deosebită.

“Copiii au participat la diferite activităţi sportive, cum ar fi tenis, dar şi la competiţii de desen, şah şi de cultură generală. Pentru copiii participanţi au fost pregătite diplome şi cupe”, ne-a spus parohul de la Tălmaciu I, Ilie Gusan.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ