Ziua Mamei a fost sărbătorită la centrele parohiale pentru copii din Sibiu

2588

 

 

Copiii de la centrele de zi parohiale din Sibiu au pregătit mărţişoare, felicitări, flori şi serbări pentru Ziua Mamei. Cei 26 de copii de la Centrul de zi al Asociaţiei “Rut” de la Biserica “Înălţarea Domnului şi Sfântul Nicolae” au pregătit felicitări şi flori pentru mamele, bunicile şi doamnele din comunitate. Împreună cu preotul paroh Achim Băcilă, o parte dintre copii a mers la mai multe femei vârstnice şi cu neputinţe trupeşti pentru a le oferi pachete cu alimente din partea parohiei, felicitări, flori şi pentru a le transmite urările specifice începutului de primăvară.

 

Cei peste 45 de copii de la Centrul de zi al Asociaţiei “Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil” de la Biserica “Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” au pregătit de Ziua Mamei o frumoasă serbare, organizată la sediul instituţiei, în prezenţa mamelor, bunicilor, a doamnelor profesoare şi a preotului paroh Gheorghe Şebu. Copiii au interpretat cântece dedicate mamei, au recitat poezii şi au oferit la final felicitările confecţionate de ei pentru acest moment de sărbătoare.

Autor: Ştefan Mărculeţ