Ziua Recoltei la Parohia Părău, județul Brașov

2139

Mai multe familii din localitatea Părău, județul Brașov, au organizat sâmbătă, 22 octombrie, un eveniment al mulțumirii și bucuriei familiei creștine intitulat sugestiv „Ziua Recoltei”.  Organizată la mijloc de toamnă, sărbătoarea a debutat la Biserica „Sfântul Gheorghe” din localitate unde, la orele serii, a fost oficiată o slujbă de mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru recolta anului 2016 și pentru toate binefacerile revărsate de Părintele luminilor asupra familiilor părăiene.  Roadele pământului aduse ca și ofrandă de localnici au fost binecuvântate cu apă sfințită.  În cuvântul de învățătură de la finalul slujbei, cei prezenți au fost felicitați pentru faptul că păstrează, dinamizează și înnoiesc tradițiile satului.  Obiceiurile și tradițiile populare sunt o manifestare a credinței.  Pentru că acestea să dăinuiască nealterat, întreaga familie trebuie să trăiască credința și să păstreze o legătură constantă cu Biserica și cu slujbele ei.  Datinile populare lipsite de fondul credinței creștine care le dă consistență și dăinuire vor fi mult mai sărace.  Parohia în special și Biserica în general sprijină și încurajază astfel de manifestări ale identițății de credință și de neam.

Tradiție și credință

La finalul slujbei, cei prezenți, înveșmântați în frumoasele straie populare, s-au deplasat cu mic cu mare la Căminul Cultural din localitate.  Aici au așezat pe mese bucate alese și s-au bucurat împreună de roadele muncii lor.  Ansamblul de dansuri populare „Dor Părăian”, format din copiii și tinerii localității și condus de domnul Silviu Buta, au asigurat o atmosferă de excepție. Organizatorii evenimentului au primit binecuvântare și s-au bucurat de sprijinul Primăriei Comunei Părău, reprezentată de domnul primar Mihai-Liviu Popeneciu.

Un eveniment asemănător a mai fost organizat de Consiliul Parohial Părău în luna ianuarie a anului 2014.

Autor: pr. Laurențiu Urian